Sprzątanie mieszkania na mokro Sprzątanie mieszkania na mokro

Sprzątanie mieszkania na mokro

Czystość jest kluczem do dobrego zdrowia. Aby jak najlepiej wyczyścić mieszkanie, ważne jest, aby wiedzieć, jak to się robi, co jest używane do czyszczenia na mokro pomieszczeń i z jaką częstotliwością należy planować i przeprowadzać czyszczenie mieszkania na mokro.

Jak często przeprowadza się czyszczenie na mokro

Specjaliści od sprzątania nie mają większych wątpliwości co do częstotliwości, z jaką zaleca się czyszczenie mieszkania na mokro.

  • Lekarze i specjaliści od sprzątania zalecają wycieranie podłóg i innych dużych powierzchni narzędziami do czyszczenia na mokro (mopy, szczotki, szmaty, gąbki itp.) co najmniej dwa razy w tygodniu.
  • Pełne czyszczenie na mokro, w tym odkurzanie mokrymi gąbkami lub szmatkami stołów, półek i dolnych dostępnych części mebli (spód sofy, tył blatów, spód szafek na nogach itp.) powinno odbywać się raz w tygodniu.
  • Usuwanie kurzu z drobnych elementów wnętrza (plafonów żyrandoli i lamp podłogowych, opasek gniazdek elektrycznych, grzejników itp.
    Jak często przeprowadza się czyszczenie na mokro

Czyszczenie na mokro za pomocą środków i urządzeń do czyszczenia na mokro można przeprowadzać codziennie. Codzienne czyszczenie na mokro przeprowadza się w pomieszczeniach, w których mieszkają osoby z chorobami alergicznymi, dzieci lub emeryci.

Jest to optymalna częstotliwość dla utrzymania normalnej atmosfery w pomieszczeniach. Późna wiosna i lato to pory roku wymagające szczególnej uwagi, kiedy ze względu na wysoką zawartość produktów roślinnych (pyłków, kurzu) w powietrzu, tworzą one całe warstwy na ścianach, podłodze i meblach.

Zasady sprzątania na mokro

Każda szanująca się gospodyni domowa zna zasady czyszczenia na mokro. W 80% zasady te są zoptymalizowane pod kątem warunków lub charakteru. Ale ogólne zasady są takie same dla wszystkich.

  • Kierunek działania powinien wyraźnie przebiegać od góry do dołu. Najpierw wyciera się sufity, powierzchnie półek i blaty szafek, następnie czyści się na mokro ściany, myje stoły, a dopiero na końcu – listwy przypodłogowe i podłogi.
  • Lustra i powierzchnie szklane są myte jako ostatnie.
  • Mop powinien być dobrany odpowiednio do wykładziny podłogowej. Do parkietu nadaje się mikrofibra, a do płytek lub linoleum gąbka.
  • Ręcznie robione to najlepszy wybór technologii do czyszczenia na mokro. Mycie ręczne oznacza dbałość o ochronę materiałów przed nadmiernym użyciem chemikaliów.
  • Czyszczenie podłogi odbywa się w kierunku wejścia do mieszkania od jego najdalszego rogu.

Po zakończeniu sprzątania należy obowiązkowo przewietrzyć wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu.
Aby nie zniweczyć działań mających na celu neutralizację suchych niepotrzebnych cząstek w pomieszczeniu (tj. kurzu), zaleca się pozbycie się wszystkich elementów wnętrza, które działają jak kolektory kurzu. Portiery, dywany, wełniane wykładziny, panele itp. – są wrogami czystych gospodarzy. Inną opcją jest zlecenie prania chemicznego mebli tapicerowanych.

Sprzątanie pokoju na mokro

Jeśli zadaniem jest wyczyszczenie tylko jednego pomieszczenia, można postępować zgodnie z tym samym algorytmem, co w przypadku sprzątania całego mieszkania. Myj od góry do dołu, od najdalszych ścian do wyjścia z pomieszczenia i starannie dobieraj środki czyszczące i urządzenia do materiałów, które zamierzasz czyścić.

Jeśli pomieszczenie jest duże, zaleca się podzielenie go na strefy i czyszczenie każdej strefy od najdalszej do najbliższej wyjścia, od sufitów do podłogi w ten sam sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Follow by Email
WhatsApp
Reddit